Kreatory stron internetowych


Kreatory do tworzenia stron internetowych cieszą się bardzo dużą popularnością i w sumie trudno się temu dziwić. Nie brakuje przecież osób, które chcą lub muszą mieć serwis www, ale jednocześnie nie stać ich na zlecenie tych prac profesjonalnej agencji. Nie czują się też na siłach, by samodzielnie zaprojektować witrynę w oparciu o darmowy system CMS i dostępne szablony. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą właśnie wspomniane kreatory. Teoretycznie umożliwiają stworzenie prostej strony w kilkanaście minut, ale czy rzeczywiście warto z nich korzystać?


Na czym to polega?

W sieci można się natknąć na mnóstwo opcji tzw. darmowych kreatorów stron www. Wiedz jednak, że za słowem „darmowy” zwykle kryją się różnego rodzaju ukryte koszty. Nawet jeśli z narzędzia rzeczywiście można skorzystać zupełnie za darmo, to najczęściej nie ma możliwości bezpłatnego wygenerowania zaprojektowanej strony i umieszczenia jej na własnym serwerze.

Gdyby jednak udało Ci się trafić na naprawdę w 100% darmowy kreator stron www, to nie licz na to, że przy jego pomocy stworzysz sensowną stronę internetową. Takie narzędzie będzie oferować bardzo ograniczony zakres funkcjonalności, co praktycznie uniemożliwia zaprojektowanie użytecznej, estetycznej i jeszcze w miarę unikalnej witryny.

Ponadto strona zaprojektowana w takim kreatorze może stawiać daleko idące ograniczenia, jak:
• Brak możliwości zarabiania – np. umieszczania reklam w serwisie www, co jest dużym problemem w przypadku projektowania portalu internetowego;
• Konieczność wykupienia domeny u dostawcy kreatora – a ceny bywają mocno niekonkurencyjne;
• Akceptacja umieszczania na stronie reklam pochodzących od dostawcy kreatora – taka witryna będzie mocno niewiarygodna i nie nadaje się na stronę wizerunkową firmy;

Względną wolność otrzymasz dopiero wtedy, gdy zdecydujesz się na płatny kreator stron www. Tutaj jednak trzeba ponosić stałą opłatę abonamentową, a takie rozwiązania nigdy nie są korzystne. Prawdziwy problem pojawi się w momencie, gdy zechcesz np. przenieść stronę na inny serwer lub przeprowadzić jej zaawansowany redesign. Wówczas dostawca kreatora może stwarzać różnego rodzaju trudności.


Zapomnij o 100% unikalności

Każdy, nawet początkujący web designer, bezbłędnie odróżni stronę stworzoną w kreatorze od tej zaprojektowanej samodzielnie. To po prostu widać, co niestety nie świadczy najlepiej o takim serwisie. Jeśli Twoim celem jest posiadanie unikalnej, funkcjonalnej, atrakcyjnej graficznie witryny, która będzie mocnym elementem wizerunkowym marki, to z góry odpuść sobie korzystanie z kreatorów.

Takie narzędzia są dobre do zabawy i oswajania się ze sztuką projektowania serwisów internetowych, jednak absolutnie nie nadają się do tworzenia spersonalizowanych stron. Powód? Bardzo ograniczona liczba szablonów. Nie ma możliwości, aby wybrany przez Ciebie szablon nie był już wcześniej wykorzystany przez inne osoby. W skrajnym przypadku może się więc okazać, że Twoja witryna będzie się różnić od setek niemal identycznych stron tylko treścią i logotypem marki.


Bardzo utrudnione wprowadzanie zmian

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Dziś nie stać Cię na zatrudnienie web designera, nie czujesz się też na siłach, by zaprojektować stronę całkowicie samodzielnie. Korzystasz więc z kreatora. Witryna jest w miarę OK, ale już po kilku miesiącach dochodzisz do wniosku, że świata to Ty z nią nie zwojujesz. Postanawiasz więc wprowadzić na niej daleko idące zmiany.

I tutaj zaczynają się problemy. Kreator jest tak ograniczony, że nie daje Ci możliwości realizacji zamierzonego projektu. Zostajesz więc ze stroną, z którą właściwie nie wiadomo, co zrobić. Rezygnując z niej musisz się liczyć z utratą adresu www i rozpoczęciem żmudnego procesu budowania marki od nowa. To dość nieprzyjemna perspektywa.


Trudno zatem polecić Ci skorzystanie z kreatora stron www. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zabranie się za projektowanie witryny we własnym zakresie, korzystając z darmowego systemu CMS i ogromnego wyboru szablonów. W przebrnięciu przez wszystkie etapy pomogą Ci nasze poradniki.